Výpadky léků

NOOL k nedostupnosti některých léčiv

 

S nedostatkem léků se nepotýká jen Česká republika, ale i další země EU, a dokonce i USA, a to mnohdy již od listopadu 2022. K aktuální situaci svolal na 22. srpna 2023 ministr zdravotnictví profesor Vlastimil Válek tiskovou konferenci, na níž mediím vysvětlil problematiku, ale především slíbil vyřešit problém s výpadky důležitých antibiotik, především v penicilínu v tabletách i v suspenzi.

V tiskové zprávě Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že plány počítají s dodáním více než 130 tisíci balení penicilínu v tabletách nebo v suspenzi do začátku října 2023 a s dalšími 170 tisíci balení do první poloviny listopadu 2023.

 

Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv (NOOL) upozorňuje, že nedostupnost léčiv nevzniká při ověřování jejich pravosti.

Příčin výpadků léčivých přípravků je několik. Za dva hlavní důvody lze uvést zvýšenou poptávku a spotřebu léků v době zvýšeného výskytu respiračních infekcí po pandemii covid-19, kdy byly omezeny sociální kontakty a klesala promořenost běžnými patogeny. Druhým jsou nedostatečné výrobní kapacity pro základní surovinu, které nedovolují okamžitě navýšit objem výroby.

Jak ministr Válek uvedl, neexistuje ani zákonná možnost, aby přímo ministerstvo nebo vláda nakoupily od výrobce (držitele rozhodnutí o registraci) léčiva a poskytla je lékárnám a nemocnicím.

K pacientovi se léky mohou dostat jen prostřednictvím legálního distribučního řetězce, k jehož dodržování napomáhá unikátní identifikátor (2D kód) na každém balení, a který je přidělen konkrétnímu balení léčivého přípravku ještě ve výrobním závodě. Pomocí 2D kódu lze sledovat celou cestu léku přes distributora až ke koncovým uživatelům (distributorům, lékárnám). Tak i v době nedostupnosti některých léčiv, je trh EU ochráněn před vstupem padělků.

Zakládající členové organizace

Přidružené organizace

© Copyright 2024 Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv, z.s
redakční systém Kompletweb | Neofema, s.r.o.